Poznaj problemy skóry
Konsultacje dermatologiczne
Zabiegi odmładzające

Zapraszam Państwa do kontaktu i wizyty w moich gabinetach.

kom. 0 512 352 683


Zmiany skórne

Na twarzy bardzo często spotykamy różne zmiany skórne. W moim gabinecie czę™sto pomagam wyleczyć‡ m.in.:

Rogowacenie (starcze i słoneczne) - łac. Keratosis actinica

Są to najczęściej mnogie zmiany barwy żół‚tobrunatnej, mające suchą, nierówną… powierzchnię™, ściśle przylegają…ce do skóry. Leżą w poziomie skóry otaczającej lub są tylko w niewielkim stopniu wyniosłe. Powstają… na podł‚ożu przewlekłych uszkodzeń„ promieniami sł‚onecznymi lub na podłożu skóry starczej. Umiejscowione głównie na twarzy oraz innych okolicach odsłoniętych ( np.: małżowiny uszne, grzbiety dłoni, przedramiona, podudzia ). Występują głównie u osób powyżej 40 roku życia. Rogowacenie może stać się™ punktem wyjścia dla raków skóry. Szczególną… odmianą… rogowacenia starczego jest Róg skórny (łac. Cornu cutaneum), który może występować również u dzieci na podłożu stanów zapalnych. Przyjmuje różne kształty: stożkowy, nieregularny, czasem przypominając rogi zwierząt.

Włókniaki

Włókniaki należą… do łagodnych nowotworów pochodzenia łącznotkankowego. Dzielimy je na włókniaki miękkie (fibroma molle) i włókniaki twarde (fibroma durum). Włókniaki miękkie mają charakter wrodzony, jednakże mogą się pojawić‡ w rozmaitym wieku. Są… to guzki workowato zwisają…ce, na ogół‚ liczne, barwy skóry lub nieco ciemniejsze, brunatnawe. Umiejscawiają… się szczególnie często na szyi i karku, zwłaszcza u starszych kobiet. Charakterystyczne dla choroby Recklinghausena. Włókniaki twarde są… w istocie odczynem włóknistym, wystę™pują niezależnie od wieku. Zwykle pojedyncze, drobniejsze i cz궛ciej umiejscowione na kończynach. Pojawiają… się w średnim i starszym wieku.

Brodawki

 • Brodawka zwykła (łac. Verruca vulgaris)
  Zmiana najcz궛ciej mnoga, umiejscowiona zwykle w skórze dłoni i palców rąk, czasem pod pł‚ytką… paznokciową…. Niekiedy po usunięciu jednej brodawki mogą ustąpić pozostał‚e.
 • Brodawka stóp (ł‚ac. Verruca plantaris)
  Zmiana najcz궛ciej mnoga, zlokalizowana w skórze podeszwy stóp, rzadziej dłoni (łac. Verruca palmaris), bolesna, niekiedy może przypominać‡ nagniotek. Ma gładką… powierzchnię, czop rogowy i wystę™puje wyłą…cznie w miejscu ucisku mechanicznego.
 • Brodawka płaska (łac. Verruca plana)
  Zwana też brodawką młodocianych, wystę™puje na twarzy i grzbietowej powierzchni rą…k jako mnogie grudki o gładkiej powierzchni i szarej barwie.
 • Brodawka  łojotokowa (łac. Verruca seborrhoica)
  Najczęciej występujący łagodny nowotwór skóry, zwykle w postaci licznych guzków umiejscowionych na plecach, szyi i głowie. W zależności od zawartości melaniny może być barwy cielistej lub brunatnej, czasem uszypułowany, o powierzchni gładkiej lub szorskiej. Pojawiają się™ głównie u ludzi w średnim i starszym wieku.

Brodawczak naskórkowy (łac. Papilloma planoepitheliale)

Łagodny uszypułowany guzek niedużych rozmiarów. W zależności od odmiany może mieć‡ szorstką lub miękką… powierzchnię. Umiejscowiony głównie na twarzy, szyi i tuł‚owiu. Cz궛ciej i liczniej wystę™puje u ludzi starszych, chorych z cukrzycą…, polipowatoś›cią… jelit, a także w czasie ciąży.

Kępki żółte (żółtaki)

Żół‚tawe, lekko wypukłe, często asymetryczne zmiany grudkowe umiejscowione głównie na powiekach. Spotykane najcz궛ciej u ludzi w średnim i starszym wieku. Związane z zaburzeniami gospodarki tłuszczowej organizmu, a głównie z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi.

ZNAMIONA

Są… to rozmaite nieprawidłowości rozwojowe skóry o charakterze głównie wrodzonym, ujawniają…ce się niekiedy w późniejszym okresie życia. W zależności od punktu wyjścia wyróżnia się™ znamiona:

 • naskórkowe
 • melanocytowe
 • wychodzące z gruczołów łojowych
 • wychodzące z gruczołów potowych
 • naczyniowe

Metody leczenia

 1. Laser CO2
 2. Terapia fotodynamiczna
 3. Chirurgiczne usuwanie zmian
© 2004-2007 Dermatologia Estetyczna dr Renata Budzicz